Червоний чай, який ми помилково називаємо чорним, має червоний колір настою. Виявляється, єдиний у світі чай, який може називатися чорним - це Пуер. Деяким сортам цього чаю по 10 - 30 років. Вони дуже цінні і можуть бути дорожчими, ніж витримані коньяки. Справжній Пуер пахне мохом і корою дуба. Спочатку збирачі його обробляють, потім окроплюють водою, пресують і закопують у землю. І що довше він там пробуде, то вважатиметься ціннішим. У дегустаторів є спеціально обладнане приміщення, де є всі необхідні умови для визначення смаку і якості чаю. Встановлюється подіум у вигляді великого дивана з м'якими подушками і низенькими столиками. За фен-шую пити чай на підлозі не можна, там багато шкідливих речовин "ши". Дегустацію обов'язково треба робити без взуття - такі правила.
Такі ж правила і в чайних клубах. Батьківщина чаю - Китай. Ще Лу Юй у своєму трактаті описував, що цим напоєм потрібно насолоджуватися під час будь-якої чайної церемонії, чи то в гаю, чи то десь на кораблі, чи то на затишному дивані в альтанці. Важливим лише вважався вибір партнерів по чаюванню. Це мають бути люди духовно близькі й такі, що заслуговують на довіру. У чайних будинках пахне сандаловими паличками, при легкому світлі Чайні майстри, зазвичай дівчата, під млосні мелодії сервірують стіл гостям для церемонії. У Китаї урочистих обрядів чаювання два. Їм по 2-3 тисячі років.
Не дивуйтеся, якщо чайний майстер, втягнувши носом повітря, буде видихати його Вам у піалу з сухою заваркою - це церемонія Пін Ча. Потім він вдихає аромат чаю, який уже зігрітий його диханням. Це привітання чаю. Далі посуд обливається окропом, обводиться пензликом і вихлюпується назад. Перша заварка не п'ється. А друга виливається в зливник. У кожного сорту чаю є своя кількість заварок. Один хороший відразу ж, інший - до шостої-сьомої заварки. Елітні чаї витримують до п'ятнадцяти заварок!
А навіщо ж майстер стукає по руці чайничком 9 або 10 разів? Як Ви думаєте? За китайською традицією 9 разів стукають для гостя, а 10 разів - для гості. Після чого чай розливають у піали.
Вищою майстерністю чаювання, якої спеціально навчаються, вважається церемонія Гун-фу Ча з використанням особливих піал Ван Бей і стаканчика Сян Бей. Цей обряд для зелених і улунських чаїв. Найдавнішою є церемонія Варка чаю. Жовті чаї з бруньок чайного листа, червоні з солодким присмаком і чорні з сухофруктами - варять! Вони стають насолодою гурманів.
Чай у Китаї та в японців - чарівні ліки краси та здоров'я.
Для священнодійства потрібно небагато: купити недорого диван, заварити чай і покликати близьких друзів. Приємних емоцій!